حقایقی شگفت انگیز از عدد پی

حقایقی شگفت انگیز از عدد پی

عدد پی (π) یکی از عجیب ترین و در عین حال جالبترین مفاهیم ریاضی است که روز به خصوصی را در تقویم به خود اختصاص داده است.

دلیل جشن گرفتن عدد پی در چهاردهم مارس این است که شکل نوشتاری چهاردهمین روز از سومین ماه میلادی (۳٫۱۴) مطابق با این عدد است. بسیاری از افراد در سراسر دنیا از جمله کسانی که به نحوی بار ریاضی سرو کار دارند این روز را با کیک، پیتزا و شیرینی های مدور و با تزئیناتی به شکل π جشن می گیرند. بسیاری از دانشگاه های معتبر نیز مراسمات خاصی را در این روز تدارک می بینند.

اما چرا این عدد آنقدر اهمیت دارد که ریاضی دانان امروز را برای جشن گرفتن آن کنار گذاشته اند؟

تعریف

عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن است. اندازه دایره هرچقدر که باشد عدد پی تقریبا برابر با ۳٫۱۴ است به این معنا که محیط دایره همیشه ۳٫۱۴ برابر قطر آن است. این عدد در معماری و مهندسی از اهمیت به سزایی برخوردار است و اخترشناسان نیز دائماً از آن استفاده می کنند

تاریخچه

تمدن های مختلفی مدعی کشف عدد پی هستند اما محاسبه آن به صورت ۳٫۱۴ به ارشمیدس نسبت داده شده که در قرن سوم قبل از میلاد زندگی می کرده است. «Zu Chongzhi» ریاضی دان به نام چینی نیز در قرن پنجم بعد از میلاد این عدد را به صورت مستقل تا شش رقم محاسبه کرد. علی رغم پیشینه طولانی π از اواسط سده ۱۷۰۰ میلادی به آن Pi می گویند.

عددی بی پایان

در حالی که اغلب افراد می کنند پی از سه رقم تشکیل شده، نسبت دقیق و کامل آن تا کنون محاسبه نشده است. رکورد محاسبه ارقام اعشاری این عدد تا سال گذشته به کامپیوتر «پیتر تروب» تعلق داشت که ۲۲,۴۵۹,۱۵۷,۷۱۸,۳۶۱ رقم از آن را برآورد کرده بود.

البته این کاری نیست که هر کامپیوتری از عهده آن برآید. پیتر تروب برای ثبت این رکورد کامپیوتری را با ۲۴ هارد ۶ ترابایتی سرهم کرده و از برنامه ای ویژه به نام y-cruncher برای محاسبه این عدد بهره برد.

مغزهایی پر از عدد

بر اساس «لیست رده بندی پی» رکورد حفظ اعداد اعشاری π به «سورش کومار شارما» از هند تعلق دارد که هفتاد هزار و سی رقم را در اکتبر ۲۰۱۵ به خاطر سپرده است. این رقم آن قدر بزرگ است که بیان آن ۱۷ ساعت و ۱۴ طول کشیده است، رکورد بعدی نیز در اختیار هموطن او «راجیور مینا» است که ۷۰ هزار رقم را در حافظه اش ثبت کرده بود.

توالی ارقام

در دریای بی پایان اعداد پی توالی های جالبی وجود دارند. برای مثال در موقعیت ۷۶۸ از ارقام اعشاری پی، شش عدد ۹ پشت سر هم قرار گرفته و توالی ۹۹۹۹۹۹ را تشکیل داده اند.

پس از اینکه ۱۷ میلیارد و ۳۸۷ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۸۸۰ رقم اعشار را پشت سر بگذارید، به دنباله ۰۱۲۳۴۵۶۷۸۹ می رسید.

کارهای هنری با عدد پی

در سال ۱۸۸۱ «جان وِن» فیلسوف بریتانیایی  گرافی را ترسیم کرد که ۷۰۷ رقم اعشار پی را نشان می داد و برای تصویرسازی، به هرکدام از ارقام صفر تا ۷ یک جهت جغرافیایی را نسبت داد. این نمودار که به Pi Walk معروف است را در زیر می بینید:

حقایقی شگفت انگیز از عدد پی

محققین و علاقه مندان در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی های نوین به گشت و گذار در دنیای بیکران عدد پی می پردازند و الگوهای عجیب و زیبایی را به ثبت می رسانند. به عناون مثال تصویر زیر پیمایش تصادفی عدد پی را تا ۱۰۰ میلیارد رقم نشان می دهد:

حقایقی شگفت انگیز از عدد پی

مصادف شدن روز پی با تولد و درگذشت نوابغ

۱۳۹ سال پیش در چنین روزی آلبرت اینشتین در «وورتمبرگ» آلمان چشم به جهان گشود. نظرات او درباره ی نژاد، سیاست، و جنگ نیز در زمان خود بسیار مترقی بودند. بعضی ها تا آنجا پیش می روند که می گویند دنیا دیگر هیچ گاه شخصی مثل او به خود نخواهد دید.

از سوی دیگر این روز مصادف با درگذشت استیون هاوکینگ، فیزیکدان مشهور و واضع نظریه بدون مرز بودن هستی در سال ۱۹۸۳میلادی است.

او در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی آکادمی سلطنتی علوم لندن لوح تقدیر دریافت کرد و یک سال بعد، پاپ ژان پل ششم مدال طلای علوم را به وی اهدا نمود. وی همچنین جایزه آلبرت اینشتین و مدال Hughes را از سوی آکادمی سلطنتی لندن دریافت کرد.

منبع: دیجیاتو

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی: