حقوق قانونی ربات ها در اروپا!

حقوق قانونی ربات ها در اروپا!

عده‌ای از کارشناسان علم و به اتحادیه‌ اروپا اطلاع دادند که بهتر است در وضعیت حقوقی ربات ها تجدیدنظر انجام دهند چرا که اعطا کردن به ربات ها عملی نبوده و ممکن است قوانین را نقض کند.

پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد به ربات های پیشرفته‌ی خودمختار، حقوق قانونی مشابه انسان‌ها اعطا کند و آنها را «اشخاص اکترونیک» بنامد. اکنون بیش از ۱۵۰ کارشناس  علم رباتیک و هوش مصنوعی طی ارسال نامه‌ای سرگشاده به اعلام کردند که مخالف این اتفاق هستند چرا که از نظر آنها اعطای حقوق قانونی به رباتها نامناسب و غیرعملی است.

حقوق قانونی ربات ها در اروپا!
ربات هوشمند شرکت هوندا

از نظر آنها پیشنهاد پذیرفته شده توسط اشتباه است چرا که بر اساس درک نامناسب از رمان‌ها و فیلم‌های عملی-تخیلی بوده و همچنین متاثر از رونمایی‌های هیجان انگیز برخی شرکت‌ها بوده است.

این ۱۵۰ کارشناس در بخشی از نامه خود بیان کرده‌اند که از لحاظ قانونی و اخلاقی، ایجاد برای یک ربات نامناسب است و ممکن است قوانین حقوق بشر را نقض کند. آنها باور دارند که اتحادیه اروپا بهتر است قوانینی برای ربات ها و هوش مصنوعی وضع کند که ضمن حفظ نوآوری، تاثیرات اجتماعی، روانشناسانه و اخلاقی در جامعه را نیز درنظر بگیرد.

چشم انداز اتحادیه اروپا بر این مطلب تاکید دارد که ربات ها باید به انسان‌ها خدمت کرده و نباید آسیبی به افراد یا جامعه وارد سازند. کارشناسان این چشم انداز را در واقع تلاشی برای آمادن ساخت شرایط ورود به عصر جدیدی از هوش مصنوعی می‌دانند.

پیشرفت هوش مصنوعی در شرایط عجیبی به سر می‌برد چرا که با افزایش هوشمندی رباتها، هر روز نگرانی‌ها در زمینه غلبه هوش مصنوعی بر انسان بیشتر می‌شود. برای مثال کمپانی  OpenAI جدیداً اعلام نموده که قصد دارد راهی برای  توسعه‌ ‌ های خودمختار بسیار پیشرفته پیدا کند؛ ‌ هایی که ‌بتوانند ذهن انسان را پشت سر گذاشته و عملکردی فرا بشری از خود نشان بدهند.

حقوق قانونی ربات ها در اروپا!

در مقابل سرمداران تکنولوژی که ایلان ماسک نیز در میان آنها حضور دارد، مخالف این موضوع هستند و می‌گویند «هوش مصنوعی می تواند به ایجاد ربات های دیکتاتوری منجر شود که بشریت را برای همیشه تحت یوغ خود درآورند». حال باید دید اتحادیه اروپا چه عکس العملی به نامه‌ی سرگشاده کارشناسان می‌گیرد و آیا در اعطای حقوق قانونی به ربات ها تجدیدنظر می‌کند یا خیر.

منبع: دیجیاتو

 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی: