باج‌افزار

حمله‌ی باج‌افزار به بیش از ۱۰۰ کشور جهان

حمله وسیع یک «باج‌افزار» به کامپیوترهای نهادهای چندین کشور دنیا، فعالیت این موسسات را به حال تعلیق درآورد.

باج‌افزار به نوعی از بدافزار گفته می‌شود که در آن هکر از قربانی حمله تقاضای باج می‌کند. در این حمله که به نظر می‌رسد از روز جمعه‌ آغاز شده، باج‌افزار شناخته شده‌ی WannaCry کامپیوترها را قفل می‌کند و مانع از دسترسی به اطلاعات می‌شود. سپس با نمایش پیامی روی صفحه‌ی کامپیوتر قربانی، درخواست پول اینترنتی (بیتکوین) می‌کند.

نهادهای مختلف در کشورهایی از جمله آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، روسیه، اوکراین، تایوان و ویتنام چنین حمله‌ای را گزارش کرده‌اند اما هنوز روشن نیست آیا این حملات یکپارچه و هماهنگ بوده یا نه. یاکوب کروستک، پژوهشگر امنیت سایبری در توئیتی گزارش ⁣کرده است ۳۶ هزار نوع مختلف از این باج‌افزار را در اینترنت شناسایی کرده است.

در بریتانیا حداقل پانزده بیمارستان‌ هدف قرار گرفته و دسترسی کارکنان آن به اطلاعات بیماران قطع شده است. نظام بهداشت و درمان بریتانیا از مردم خواسته با پزشکان خود تماس نگیرند و مجبور شده‌اند آمبولانس‌ها را به بیمارستان‌هایی هدایت کنند که هدف حمله قرار نگرفته‌اند.

⁣یک کارشناس ارشد امنیت سایبری در دانشگاه هاروارد می‌گوید حمله وسیع سایبری اخیر بیش از ۷۵ هزار کامپیوتر را در سراسر جهان هدف قرار داده است. شرکت امنیت سایبری آواست هم برآورد مشابهی دارد.

منبع: مجله دانستنیها