هابیت‌

هابیت‌های انسان‌ریخت

سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) بود که باستان‌شناسان، استخوان‌های گونه‌ی جدیدی از موجودات شبیه به انسان را در غارهای جزیره‌ی فلورس اندونزی کشف کردند و آن را Homo floresiensis نامیدند.

این استخوان‌ها بین ۵۴‌ تا ۱۰۰هزار سال قدمت دارند و قد کوتاه این موجود که حدود ۱.۱ متر بود، باعث شد که آن را «هابیت» لقب بدهند.

برخی پژوهشگران این احتمال را مطرح کردند که هوموفلورسینسیس‌ها، گروهی از انسان‌های خردمند (هوموسپینس‌ها) بودند که به‌خاطر ابتلا به اختلالات شناختی میکروسفالی، مغز، سر و بدن کوچک‌تری پیدا کرده بودند. گروهی دیگر، هابیت‌ها را جزء انسان‌ریخت‌هایی تشخیص دادند که حدود ۷۰هزار سال پیش از نیای انسان‌ریختی به نام «هوموارکتوس» فرگشت یافته بود. به‌تازگی، پژوهشگران «دانشگاه ملی استرالیا» با بررسی دقیق ۱۳۳ نمونه از استخوان‌های یافت‌شده به این نتیجه رسیده‌اند که هوموفلورسینسیس‌ها نه به انسان‌های خردمند ارتباط دارند و نه به هوموارکتوس‌ها. این پژوهشگران می‌گویند استخوان‌های یافت‌شده، وضعیت ابتدایی‌تری نسبت به تغییرات مشاهده‌شده در هوموارکتوس دارند و به‌نظر می‌رسد که هابیت‌ها حدود ۱.۷۵ میلیون سال پیش از انسان‌ریخت قدیمی‌تری به نام «هوموهابیلیس» منشعب شده باشند که بین ۲.۱ تا ۱.۵ میلیون سال پیش می‌زیسته است.

منبع: مجله دانستنیها