کشف منظومه قابل سکونت

کشف منظومه قابل سکونت

ستاره‌ شناسان موفق به کشف هفت سیاره شده‌اند که اندازه‌ای نزدیک به اندازه کره‌ی زمین دارند و همگی به دور یک ستاره در حال چرخش‌اند.

محققان می‌گویند در سطح همه‌ی این هفت سیاره ممکن است آب مایع یافت شود. اما نکته‌ی مهم این است که سه سیاره از هفت سیاره‌ی کشف شده در فاصله‌ای از ستاره‌شان قرار دارند که می‌توانند قابل سکونت باشند.(کشف منظومه قابل سکونت) این سیاره‌ها برای اولین بار به وسیله‌ی تلکسوپ‌ فضایی اسپیتزر، متعلق به سازمان فضایی آمریکا، رصد شده اند. هفت سیاره‌ی تازه کشف شده به گرد ستاره “تراپیست یک” (Trappist-1) که یک ستاره با حجم کم و دمای پایین است می‌چرخند. این منظومه کوچک در فاصله ۴۰ سال نوری زمین واقع شده است.

⁣میشل گیلون، از دانشگاه بلژیکی لیژ که در مقاله‌ای در مجله‌ی نیچر برای اولین بار خبر کشف این سیاره‌ها را داده می‌گوید: «این سیاره‌ها به یکدیگر و همین‌طور به ستاره‌شان بسیار نزدیک‌اند و وضعیت‌شان خیلی شبیه به وضعیت ماه‌های دور سیاره‌ی مشتری است. اما چون ستاره‌ی این منظومه، کوچک و سرد است، دمای هفت سیاره‌ی کشف شده، معتدل است و این به این معناست که ممکن است در آنها آب مایع و شاید حیات وجود داشته باشد.
به گفته‌ی دکتر گیلون این بزرگ‌ترین مجموعه کشف شده از سیاره‌های هم‌اندازه‌ی کره زمین است که همگی در شرایط یکسانی از نظر وضعیت سکونت قرار گرفته‌اند.

مرحله‌ی بعدی تحقیقات در مورد این سیاره‌ها هم‌اکنون در حال انجام است و در این مرحله جست‌وجو برای یافتن گازهای کلیدی برای حیات یعنی اکسیژن و متان است آغاز شده است.

کشف منظومه قابل سکونت

واحد مطالعات و پژوهش های علمی تله چن

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی: